Plastikinis maišelis prieš popierinį: keletas faktų, priversiančių susimąstyti

Pastaruoju metu viešojoje erdvėje gausu diskusijų, susijusių su ekologijos temomis. Tai – suprantama, nes šiuolaikinė pramonė, besaikis vartojimas sukelia neigiamų pasekmių mūsų planetos sistemai bei klimato stabilumui. Neretai tokio pobūdžio diskuijų objektais tampa tai, kas lengvai prieinama ir įprasta šių dienų pasaulyje – polietileniniai maišeliai, skirti produktų pakavimui.

Kaip ir kitose srityse, šioje taip pat apstu išankstinių nusistatymų. Vienas populiariausių - plastikinė pakuotė (maišeliai) aplinkai kenkia labiau nei popieriniai pakuotės analogai. Kasdienis vartotojas tokį teiginį laiko aksioma: juk popierius lengvai sudega, suyra, todėl yra suprantamas kaip labiau artimas aplinkai. Vis dėlto tokie vertinimai yra nepagrįsti, o tikroji situacija yra kitokia.

Pradėjus gilintis į popierinių bei plastikinių maišelių gamybos ypatumus, pastebime keletą įdomių faktų:

  1. Vieno maišelio gamybai popieriaus pramonėje yra sunaudojama net 4 litrai vandens, daug energijos ir pavojingų bei sunkiai iš vandens pašalinamų chemikalų, o tuo tarpu polietileninam maišeliui pagaminti tereikia 0,03 litro vandens ir beveik jokių chemikalų.
  2. Popierinį pirkinių maišelį daugiausia sudaro pirminė žaliava, t.y. iš medienos pagamintas popierius, ir tik maža dalis – iš perdirbto popieriaus, nes kitaip nukentėtų maišelio tvirtumas ir elastingumas.
  3. Popieriniam maišeliui pagaminti sunaudojama penkis kartus daugiau energijos nei standartiniam plastiko maišeliui ir du kartus daugiau nei suyrančiam polietileno maišeliui.
  4. Popierius yra organinė medžiaga, suyranti per kelerius metus, tačiau sąvartyne jos irimo procesas dėl deguonies, drėgmės ir šviesos stygiaus labai sulėtėja ir netgi beveik sustoja. Todėl sąvartyne popierinis maišelis užima net iki septynių kartų daugiau vietos nei toks pats polietileninis maišelis bei tris kartus daugiau vietos nei suyrantis plastikinis maišelis.
  5. Perdirbant popierinį maišelį yra sunaudojama 9 kartus daugiau energijos nei perdirbant standartinį plastikinį maišelį.
  6. Popieriniai maišeliai yra sunkesni, todėl juos transportuoti į prekybos ar perdirbimo vietą yra sunaudojama daug daugiau energijos nei tiek pat vienetų maišelių, pagamintų iš polietileno.

 

Įvertinus tokius faktus, kyla klausimas, kuris pakavimo būdas yra mažiau kenksmingas aplinkai.

 

Pateikiame jums ištraukas iš portalo www.lrytas.lt skelbtos medžiagos šia tema (www.lrytas.lt, „Nori būti draugiškas aplinkai? Pasidomėk, į ką krauni maistą (atnaujinta)“, Daiva Zimblienė ("Lietuvos rytas") (2013-05-25)
Orginalaus straipsnio nuoroda: http://www.lrytas.lt/verslas/rinkos-pulsas/nori-buti-draugiskas-aplinkai-pasidomek-i-ka-krauni-maista-atnaujinta.htm


Kokį maišelį rinktis? Ar jums dar kyla toks klausimas išdėliojus savo pirkinius prie prekybos centro kasos? Plastikinį, popierinį, medžiaginį ar plastikinį suyrantį? Nepriklausomų ekspertų atlikti tyrimai šiandien jau bando reabilituoti įprastą plastiką – jis draugiškas gamtai, jei tinkamai naudojamas. 

Kaip dienraščiui teigė, Ekologiškos kultūros asociacijos direktorė Lauryna Tarvydienė, “Naudodami medžiaginį maišelį ne tik mažiau teršiame aplinką, bet dar ir sutaupome pinigų”. Ji, kartu su kolege Akvile Balžekaite kelis mėnesius domėjosi pirkiniams skirtų maišelių įtaka aplinkai. Kaip toliau teigiama rašinyje, nekenksmingos aplinkai produkcijos nėra – visoms prekėms gaminti reikia medžiagų, o tai reiškia išteklių ir energijos naudojimą. Tačiau vieniems gaminiams jų sunaudojama mažiau nei kitiems ir tuo jie geresni aplinkai, mažiau jai kenkia.

„Įvertinus įprasto polietileno, suyrančiojo plastiko ir popierinį maišelius paaiškėjo, kad mažiausiai aplinkai kenksmingas visų mūsų keikiamas paprasčiausias polietileno maišelis“, – apie savo darbo išvadas pasakojo L.Tarvydienė.

 

Visos naujienos